BLOG

Wystawy OpenSet odwołane

Już chwilę temu otrzymałem od organizatorów wiadomość, że wszystkie wystawy przewidziane do końca 2020 roku zostały odwołane. Tylko kilka tygodni oprawy uczestników konkursu były eksponowane w nowojorskim GLORIER CLUB, teraz książki mają przejść kwarantannę i pod koniec sierpnia będą rozsyłane do właścicieli. Załączam dwa zdjęcia, które otrzymałem od kolegi Widmanna zaraz po ceremonii otwarcia.

Zdjęcia wykonane telefonem, niestety nie najlepszej jakości…

Kartka z historii – pracownia na Błękitnej 1/7

Prawie 20 lat pracy jako introligator spędziłem w tym miejscu. W Poznaniu, w pracowni na Błękitnej 1/7. Od 1991 roku, po śmierci mojego ojca, mając zaledwie 23 lata stanąłem przed trudnym wyborem i pytaniem jednocześnie. Czy dam radę? Nie interesowały mnie kontakty z klientami, nie interesowały mnie zamówienia, to znaczy ich brak, zaopatrzenie i rachunki, podatki i ZUS-y. Miałem przyjść do pracy na określoną godzinę i właściwie to wszystko. Rodzice trzymają nad naszymi głowami parasol ochronny. Do czasu… Zderzenie z rzeczywistością było bolesne. Był stres, brak snu i brak wiedzy o którą nie zdążyłem zapytać ojca. Ostatecznie dałem radę. Zdjęcia poniżej pochodzą z lat późniejszych, ale to jest to samo miejsce, w którym przez krótki okres pracowałem razem z ojcem.

Jednym z klientów był profesjonalny fotograf ślubny. Pewnego dnia przyszedł, rozłożył swój sprzęt i zaczął…pstrykać. To wtedy powstał portret introligatora. Wykonał też dla mnie kilka zdjęć opraw powstałych w tamtym okresie. Załączam kilka z nich…

“Książka Wytworna”

Z trzech prawie stuletnich książek, którymi zajmowałem się w ostatnim czasie, “Książka Wytworna” również ma już nową oprawę. Papier ma różną gramaturę, do tego jeszcze włókna w przeciwnym kierunku, dlatego postanowiłem przyszyć skrzydełka. To w mojej opinii całkiem dobre rozwiązanie, chroni blok tekstowy przed klejeniem, a sama książka dużo łatwiej się otwiera. Do oprawy użyłem pergaminu, mam kilka użytków w zapasie kupionych w czeskich Otrokovicach i trzymam na specjalne okazje. Uważam, że nie do każdej książki/oprawy się nadaje…

Pudełko rozkładane jest dopełnieniem całości, wnętrze wykończyłem również czeskim flokiem w podobnym do pergaminu kolorze, tłoczenia wykonałem czerwoną folią metalizowaną i pigmentową.

Kartka z historii – Rysunki/Drawings

Już dzisiaj pierwszy wpis z całej serii pod tytułem “odgrzewane kotlety”. A tak na poważnie, to mój kolejny pomysł, aby poza wpisami z tego, co aktualnie wykonuję, udostępniać starsze moje prace/oprawy, które zalegają w moich archiwach i właściwie tylko tam. Do niedawna można było je “wykopać” na moim profilu FB i starym blogu na blogspocie, ale i jeden i drugi już nie istnieje. Nie będę ukrywał, że pomoże mi ten zabieg w utrzymaniu na przyzwoitym poziomie systematyczności, a systematyczność to słowo klucz w prowadzeniu bloga. Ciężko zmotywować kogokolwiek do zaglądania w to miejsce, jak nowe wpisy pojawiają się raz na kwartał. Z drugiej strony nie jestem maszyną wypuszczającą co tydzień nową oprawę, więc najnormalniej w świecie czasem brakuje tematów. Teraz będę miał znacznie łatwiej. Aktualności plus wpisy zatytułowane “Kartka z historii” oraz ciekawostki ze świata introligatorstwa. Dzisiaj wolny dzień, jestem już po spacerze z psami, piję kawę… i za chwilkę dodam nowy/stary materiał.
“Rysunki/Drawings” by Krystian Lupa. Jedyna rzecz z którą sobie nie poradzę do końca, to moja pamięć. Z każdym rokiem gorsza. Ta oprawa powstała chyba w 2009, może rok później. W dwóch egzemplarzach, jak widać na zdjęciu. Nie będę komentował projektów opraw powstałych przed dekadą, tak to wtedy widziałem i kropka. Miałem taki okres w swojej trwającej ciągle przygodzie z introligatorstwem, że przeglądając strony internetowe kolegów i koleżanek introligatorów z różnych stron świata, pisałem do nich wiadomości e-mail z pytaniem, czy mają ochotę wymienić się ze mną na oprawione książki. Oczywiście pytanie było na końcu każdego maila, poprzedzone wstępem i wyjaśnieniami mojej akcji. Miałem chyba szczęście, bo zwykle nikt nie odmawiał. Akcja trwała kilka lat, potem zapał gdzieś przepadł…
Zigor Anquiano Calzada był pierwszą moją “ofiarą”… Rysunki Pana Lupy powędrowały zatem do kraju Basków. Z dwóch identycznych egzemplarzy, Zigor wybrał wersję pokrytą skórą grafitową w białym etui pokrytym buckramem. Technika oprawy – struktura Sobotova potrójna. Jakiś czas temu, przeglądając Internet, natknąłem się na krótki film reklamujący pracownię Zigora. I co ciekawe, moją oprawę można dostrzec tam dwa lub trzy razy… cdn.
Video można zobaczyć tutaj – https://vimeo.com/238752568

Nie-Boska Komedia

Oprawa dla “Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego to projekt wspólny w porozumieniu z zamawiającym. Technika Otto Dorfnera jest kolejną moją ulubioną, chociaż wcale nie wykonuję jej często. W tej konkretnej pozycji sporym wyzwaniem był grzbiet oprawy, łączony w połowie z dwóch różnych kolorystycznie kawałków skóry wycieniowanych do identycznej grubości (0.4 mm). Tłoczenie wymagało bezwzględnej koncentracji i zajęło mi sporo czasu. Ale udało się, co na początku wcale nie było dla mnie takie oczywiste. Zawsze mam obawy o efekt moich działań, jeśli wykonuję coś pierwszy raz w życiu. A w ten sposób jeszcze nie tłoczyłem… Wkrótce chciałbym oprawić własny egzemplarz, posiadam identyczny, wydany przez Rambler Press.