0

O mnie

Historia

Introligatornia Tylkowski to firma rodzinna działająca od 1980 roku. Założycielem był mój ojciec – Stanisław Tylkowski, a po jego śmierci w 1991 roku aż do dnia dzisiejszego pracownia jest pod moją “opieką”. Aktualnie z siedzibą w Komornikach koło Poznania. Przez wiele lat zbierałem doświadczenie i budowałem bazę klientów wykonując szeroki wachlarz usług introligatorskich. Zawsze wzbudzały moje zainteresowanie oprawy książek wykonane przez rzemieślników/artystów tego zawodu z różnych zakątków globu. Stawiając na dalszy rozwój zawodowy zdecydowałem się wziąć udział w zagranicznych szkoleniach. Odpowiednie miejsce do realizacji tego planu znalazłem w małym, urokliwym mieście Loket nieopodal Karlowych Warów. W pracowni Jana Soboty, czeskiego mistrza, założyciela i pierwszego przewodniczącego SPOLEČENSTVA ČESKÝCH KNIHAŘŮ ( Czeskiego Stowarzyszenia Introligatorów ) odbyłem w latach 2005 – 2008 cykl szkoleń z zakresu nowych technik i rozwiązań projektowych. W latach 2006 – 2008 z grupą czeskich introligatorów poznawałem styl i używane techniki belgijskiego introligatora Edgarda Claesa. Przynależność do SČK w latach 2006 – 2012 zaowocowała dalszym doskonaleniem zawodowym, co ostatecznie zmotywowało mnie do uczestnictwa w zagranicznych konkursach i wystawach. Moje oprawy wzięły udział w branżowych wydarzeniach na terenie Czech, Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Szwecji, Estonii czy na Litwie. Zdobytym doświadczeniem i umiejętnościami dzielę się podczas organizowanych warsztatów introligatorskich w mojej pracowni. Mam nadzieję, że szkolenia te przyczynią się do podniesienia umiejętności każdego z uczestników, podobnie jak było w moim przypadku. Specjalizuję się w niskich nakładach, często jednostkowych pozycjach, wkładając całe swoje umiejętności bez względu na rodzaj zamówienia. Szanując czas klientów pragnę zwrócić uwagę, że nie wykonuję prac wymagających renowacji lub konserwacji, nie wykonuję druków i zamówień skrajnie ekspresowych… na wczoraj. Przyjmuję do realizacji zamówienia z kraju i zagranicy. Możliwy kontakt w języku czeskim i angielskim (English speaking / Mluvím česky).

Dziękuję za wizytę – Jacek Tylkowski

pracownia

W pracowni znajdują się dwa wygodne stanowiska, jest też w całości zagospodarowana różnym sprzętem introligatorskim. Są osobne miejsca dla pras tłoczących, niewielka przestrzeń dla witryny do prezentacji efektów mojej pracy i całkiem spory kąt z regałami na książki o różnej tematyce.

Dodatkowe wyjście na przydomowy ogród pozwala niewielką część mniej przyjemnych prac realizować na zewnątrz, z czego szczególnie z uczestnikami warsztatów introligatorskich chętnie korzystamy, z wyjątkiem okresów, gdy nie sprzyja nam pogoda.

Do pracowni najlepiej dojechać samochodem, w odległości kilkudziesięciu metrów znajduje się przystanek komunikacji miejskiej autobusu linii 702, ale najbardziej ekologiczny będzie transport… rowerem. Ten wybór jednak tylko dla osób lubiących wyzwania.

WYSTAWY / Konkursy
 • 2020 – The Elizabeth Soutar Bookbinding Competition (Edynburg, Szkocja)
 • 2020 – OPEN • SET – A Triennial Fine Binding Competition And Exhibition Promoting The Art Of Binding (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • 2017 – Bruno Schulz w… OPRAWIE (Warszawa, Polska)
 • 2016 – Bibliofilinė Knyga (Wilno, Litwa)
 • 2013 – Designer Bookbinders International Bookbinding Competition, European Tour (Oxford, Londyn, Bruksela, Tallin, Pilzno, Weimar, Lipsk, Madryt)
 • 2013 – Nobel Museum Bookbinding Exhibition (Sztokholm, Szwecja)
 • 2011 – Xe FIRA Internationaal Forum Voor Hedendaagse Kunstboekbanden (Brugia, Belgia)
 • 2010 – International Exhibition of Artistic Bookbinding “Scripta manent IV” (Tallin, Estonia)
 • 2010 – XIII Trienále Umělecké Knižni Vazby (Brandys nad Łabą – Czechy)
 • 2009 – Designer Bookbinders International Bookbinding Competition (Oxford – Wielka Brytania)
 • 2007 – The Society International Bookbinding Competition (York, Wielka Brytania)
 • 2007 – XII Trienále Umělecké Knižni Vazby (Praga, Czechy)
 • 2007 – Druhá Archivní Knihvazačská Soutěžní Přehlídka (Czeskie Budziejowice – Czechy)
Zamówienie