0

O mnie

Historia

Introligatornia Tylkowski to firma rodzinna działająca od 1980 roku. Założona przez Stanisława Tylkowskiego, a po jego śmierci (1991) aż do dnia dzisiejszego prowadzona przez syna – Jacka Tylkowskiego (1968). Aktualnie z siedzibą w Komornikach koło Poznania.

Przez wiele lat zbierałem doświadczenie i budowałem bazę klientów wykonując szeroki wachlarz usług introligatorskich. Stawiając na dalszy rozwój zawodowy odbyłem w latach 2005 – 2008 cykl szkoleń z zakresu nowych technik i rozwiązań projektowych w pracowni Jana Soboty, czeskiego mistrza, założyciela i pierwszego przewodniczącego SPOLEČENSTVA ČESKÝCH KNIHAŘŮ ( Czeskiego Stowarzyszenia Introligatorów ). W latach 2006 – 2008 z grupą czeskich introligatorów poznawałem styl i używane techniki belgijskiego introligatora Edgarda Claesa. Moje oprawy wzięły udział w branżowych wydarzeniach na terenie Czech, Wielkiej Brytanii, USA, Belgii, Szwecji, Estonii czy na Litwie. Niezmiennie fascynują mnie współczesne techniki introligatorskie, którym poświęcam większość swojego zawodowego czasu. W wolnych chwilach eksploruję Internet lub wydawnictwa branżowe, aby na bieżąco śledzić aktualne trendy i nowe rozwiązania współczesnego introligatorstwa. Lubię proste, minimalistyczne projekty i uważam, że mniej znaczy lepiej. Skupiam się na detalach, które często niewidoczne są na pierwszym planie. Próbuję łączyć tradycyjne rzemiosło ze współczesnym podejściem do projektowania. Specjalizuję się w niskich nakładach, często jednostkowych pozycjach, wkładając całe swoje umiejętności bez względu na rodzaj zamówienia.

Szanując czas klientów pragnę zwrócić uwagę, że nie wykonuję prac wymagających renowacji lub konserwacji, nie wykonuję druków i zamówień skrajnie ekspresowych… na wczoraj. Przyjmuję do realizacji zamówienia z kraju i zagranicy. Możliwy kontakt w języku czeskim i angielskim (English speaking / Mluvím česky).

Dziękuję za wizytę – Jacek Tylkowski

pracownia

W pracowni znajdują się dwa wygodne stanowiska, jest też w całości zagospodarowana różnym sprzętem introligatorskim. Są osobne miejsca dla pras tłoczących, niewielka przestrzeń dla witryny do prezentacji efektów mojej pracy i całkiem spory kąt z regałami na książki o różnej tematyce.

Dodatkowe wyjście na przydomowy ogród pozwala niewielką część mniej przyjemnych prac realizować na zewnątrz, z czego szczególnie z uczestnikami warsztatów introligatorskich chętnie korzystamy, z wyjątkiem okresów, gdy nie sprzyja nam pogoda.

Do pracowni najlepiej dojechać samochodem, w odległości kilkudziesięciu metrów znajduje się przystanek komunikacji miejskiej autobusu linii 702, ale najbardziej ekologiczny będzie transport… rowerem. Ten wybór jednak tylko dla osób lubiących wyzwania.

WYSTAWY / Konkursy
 • 2020 – The Elizabeth Soutar Bookbinding Competition (Edynburg, Szkocja)
 • 2020 – OPEN • SET – A Triennial Fine Binding Competition And Exhibition Promoting The Art Of Binding (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)
 • 2017 – Bruno Schulz w… OPRAWIE (Warszawa, Polska)
 • 2016 – Bibliofilinė Knyga (Wilno, Litwa)
 • 2013 – Designer Bookbinders International Bookbinding Competition, European Tour (Oxford, Londyn, Bruksela, Tallin, Pilzno, Weimar, Lipsk, Madryt)
 • 2013 – Nobel Museum Bookbinding Exhibition (Sztokholm, Szwecja)
 • 2011 – Xe FIRA Internationaal Forum Voor Hedendaagse Kunstboekbanden (Brugia, Belgia)
 • 2010 – International Exhibition of Artistic Bookbinding “Scripta manent IV” (Tallin, Estonia)
 • 2010 – XIII Trienále Umělecké Knižni Vazby (Brandys nad Łabą – Czechy)
 • 2009 – Designer Bookbinders International Bookbinding Competition (Oxford – Wielka Brytania)
 • 2007 – The Society International Bookbinding Competition (York, Wielka Brytania)
 • 2007 – XII Trienále Umělecké Knižni Vazby (Praga, Czechy)
 • 2007 – Druhá Archivní Knihvazačská Soutěžní Přehlídka (Czeskie Budziejowice – Czechy)
Zamówienie