Ten francuski introligator (ur. 1950) przygodę z rzemiosłem rozpoczął w wieku 17 lat. Po maturze i uwolnieniu się od obowiązków związanych ze służbą wojskową, zdał egzamin konkursowy i tym samym otrzymał posadę introligatora w Służbie Historycznej Marynarki Wojennej w 1971 roku.

Pierwszą własną pracownię założył w 1973 z siedzibą w Paryżu. Jego zupełnie odmienny styl bardzo szybko został dostrzeżony przez paryskich księgarzy i bibliofilów, co spowodowało lawinę zmian w jego życiu i sporo nowych zamówień i propozycji współpracy. Jego pierwsza indywidualna wystawa miała miejsce w 1982 roku w księgarni Giraud-Badin i była wielkim sukcesem. Prace de Gonet spełniają wszystkie kryteria bibliofilskiego introligatorstwa i czynią to, mimo radykalnego odejścia od kanonów wielkiej tradycji introligatorstwa francuskiego tamtych czasów. Jego styl to zupełnie inne podejście do oprawy książki, którą wykonuje bez oporka, bez kapitałki i z bardzo małą ilością złota i tłoczeń, ale za to odkrywając to, co zwykle do tej pory w oprawie było zakryte, czyli widoczne struktury szycia bloku. Poza tym zastosowanie wielu nowych materiałów i technik zdobniczych, jak drukowane skóry, piaskowanie, rzeźbione drewno, węgiel, guma, metal i wiele innych.

W obecnych czasach może to się wydawać już oczywiste, ale wtedy takie podejście było rewolucyjne, a de Gonet posunął je do skrajności, które wciąż nas zaskakuje. Książkę Jean de Gonet Relieur kupiłem kilka lat temu i jest dla mnie olbrzymią kopalnią inspiracji do której chętnie zaglądam i którą szczególnie polecam, zwłaszcza introligatorom z zacięciem do poszukiwań nowych rozwiązań.

Do tej pory de Gonet zaprojektował i wykonał ponad 1600 opraw, często bardzo cennych dzieł, jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i bibliotekach. Francuska Biblioteka Narodowa ma ich w posiadaniu 43, w większości zleconych ale też kupionych na różnych aukcjach, co jest dość unikatowe dla współczesnego introligatora. Jean de Gonet przeszedł na emeryturę w wieku 60 lat, aktualnie żyje i pracuje tylko dla własnej przyjemności na francuskiej prowincji.