KURSY

KURSY / WARSZTATY 2019
Po kilku latach przerwy wracam do organizowania szkoleń introligatorskich. Przygotowany program kieruję do osób, które miały już kontakt z introligatorstwem i chcą podnieść albo poszerzyć poziom swoich umiejętności. Zajęcia będą odbywały się w dwuosobowych grupach, przede wszystkim z zakresu współczesnych opraw. Współczesne techniki introligatorskie niezmiennie mnie fascynują, poświęcam im większość swojego czasu zawodowego, a w wolnych chwilach z wielkim zainteresowaniem eksploruję internet lub wydawnictwa branżowe, aby na bieżąco śledzić aktualne trendy i nowe rozwiązania współczesnego introligatorstwa. Mam nadzieję, że przygotowany program spotka się z zainteresowaniem, a uczestnikom przyniesie możliwość rozwoju zawodowego i sporą dawkę satysfakcji podczas majsterkowania przy stole. W przypadku dodatkowych pytań, zachęcam do kontaktu.
Do zobaczenia na warsztatach – Jacek Tylkowski.


PROGRAM

1. Sobotova Struktura ( Two or three coverboard structure )
Styl oprawy organicznej opracowany przez czeskiego mistrza introligatorstwa, który nie wymaga nabijania oporka na bloku tekstowym. Oprawa powstaje przez dodanie kolejnych okładzin do bloku, które ostatecznie tworzą dwie lub trzy warstwy. Ten styl umożliwia tworzenie bardzo ciekawych projektów, oprawa może być pokryta skórą, płótnem lub papierem dekoracyjnym.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


2. Dekoracja brzegu ( Edge decoration )
Ochrona przed zabrudzeniem oraz aspekt estetyczny to główny powód dla którego wykonujemy dekorację brzegu. Ten kurs umożliwi uczestnikom wykonanie dekoracji z użyciem folii oraz grafitu. Opracowana przeze mnie technika z zastosowaniem folii pigmentowych może być doskonałą alternatywą dla farb akrylowych.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com

3. Bradel ( Bradel binding )
Podczas tego kursu uczestnicy wykonają oprawę w stylu Bradel. Występuje w kilku wariantach, można ją wykonać w całości lub tylko na grzbiecie pokrytą skórą. Konstrukcja oprawy może składać się z trzech oddzielnych elementów albo z jednej części z głęboko wtłoczonym przegubem ( French groove ). Wybór odpowiedniego wariantu zależy od stopnia zaawansowania uczestników.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


4. Pudełka na książki ( The book boxes )
Pudełka mają chronić książki przed kurzem, światłem i przetarciami. Uczestnicy tego kursu wykonają trzy różne rodzaje pudełek pokrytych głównie płótnem i papierem dekoracyjnym. Na pudełku rozkładanym każdy wytłoczy tytuł, na rozsuwanym wykona szyldzik z tłoczeniem, który przyklei na jednej z części. Wsuwane pudełko uczestnicy pokryją papierem marmurkowym.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


5. Oprawa oporkowana ( English case binding )
Oprawa oporkowana polega na załamaniu pierwszej i ostatniej składki przy grzbiecie w celu przystawienia do ich krawędzi okładzin. W tym przypadku nie będzie oprawą organiczną, ponieważ okładziny nie są trwale połączone z blokiem tekstowym. Uczestnicy według własnych preferencji mogą wykonać oprawę pokrytą skórą, płótnem lub w połączeniu z papierem dekoracyjnym.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


6. Bradel z pływającym grzbietem ( Bradel with floating spine )
Uczestnicy tego kursu poznają kolejną technikę oprawy z rodziny Bradel. Intrygujący szczegół, to sposób połączenia grzbietu oprawy do bloku, co powoduje, że powstaje ostatecznie bardzo gustowny styl nie często spotykany i używany przez introligatorów. Możliwe różne warianty użycia materiałów pokryciowych.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


7. Duńska oprawa milimetrowa ( Danish millimeter binding )
Technika opracowana w Danii, stale udoskonalana jest bardzo popularna w krajach skandynawskich. Blok tekstowy ma nabity oporek pod kątem 90 stopni, idealnie sprawdza się dla książek zawierających do 10 składek. Bliźniaczo podobna do niemieckiej oprawy -Edelpappband- ( The German paper case binding )
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


8. Oprawa w stylu Otto Dorfnera ( Dorfner style binding )  26.08.2019 do 29.08.2019 – BRAK MIEJSC
W trakcie tego kursu uczestnicy poznają technikę oprawy wywodzącej się z rodziny Bradel. Blok tekstowy szyty na podklejone jedwabiem skórzane paski, które następnie przytwierdzamy do okładzin, ma nabity oporek pod kątem 90 stopni. Okładziny mogą być pokryte fornirem, skórą, płótnem lub papierem dekoracyjnym. Ozdobne dekory na froncie i z tyłu oprawy są gustownym dopełnieniem tej techniki.
Rezerwacja i dodatkowe informacje: info@introligatornia-tylkowski.com


 


MATERIAŁY
Wszystkie materiały są wliczone w cenę kursu. Uczestnicy podczas zajęć oprawiają czyste bloki książkowe ( niezadrukowane ). Własne książki muszą być rozszyte, składki oczyszczone, do formatu A5.

 


GODZINY ZAJĘĆ
Od godziny 9.00 do 17.00 ( 30 minutowa przerwa od 12.00 do 12.30 )

 


ZAKWATEROWANIE
Najbliżej zlokalizowany pensjonat i hotele:
Pensjonat Komorniki  ( odległość od pracowni – 25 minut pieszo )
Green Hotel  ( odległość od pracowni – 20 minut pieszo )
Hotel Sunny  ( dojazd autobusem linii 702 )
Hotel Max  ( dojazd autobusem linii 702 )

 


RESTAURACJE
Najbliżej zlokalizowane restauracje:
Krowa Jak Byk  ( odległość od pracowni – 5 minut pieszo )
Restauracja Włoska Armando  ( odległość od pracowni – 10 minut pieszo )