0

Kursy

PROGRAM

Poniższy program kieruję do osób, które miały już kontakt z introligatorstwem i chcą podnieść lub poszerzyć poziom swoich umiejętności. Możliwy jest też udział osób początkujących, zachęcam do kontaktu w celu omówienia szczegółów. Zajęcia zwykle odbywają się w dwuosobowych grupach, z zakresu współczesnych technik introligatorskich. Mam nadzieję, że program szkoleń spotka się z zainteresowaniem, a uczestnikom przyniesie sporą dawkę satysfakcji podczas majsterkowania przy stole. Terminy na rok 2021 pojawią się obok poszczególnych tematów pod koniec bieżącego roku, wtedy też proszę ewentualnych zainteresowanych uczestnictwem w kursach o kontakt. Na chwilę obecną dokonanie rezerwacji nie jest możliwe. Dziękuję za wyrozumiałość!

Sobotova Struktura

(Two or three coverboard Structure)

Styl oprawy organicznej opracowany przez czeskiego mistrza introligatorstwa, który nie wymaga nabijania oporka na bloku tekstowym. Oprawa powstaje przez dodanie kolejnych okładzin do bloku, które ostatecznie tworzą dwie lub trzy warstwy. Ten styl umożliwia tworzenie bardzo ciekawych projektów, oprawa może być pokryta skórą, płótnem lub papierem dekoracyjnym.

Rezerwacja i dodatkowe informacje

Bradel

(Bradel binding)

Podczas tego kursu uczestnicy wykonają oprawę w stylu Bradel. Do wyboru są dwa warianty w różnych konfiguracjach, w całości lub tylko na grzbiecie pokryte skórą, płótnem lub papierem dekoracyjnym. Konstrukcja oprawy może składać się z trzech oddzielnych elementów albo z jednej części z głęboko wtłoczonym przegubem (French groove).

Rezerwacja i dodatkowe informacje

Pudełka na książki

(The book boxes)

Pudełka mają chronić książki przed kurzem, światłem i przetarciami. Uczestnicy tego kursu wykonają trzy różne rodzaje pudełek pokrytych głównie płótnem i papierem dekoracyjnym. To najczęściej używane typy pudełek w introligatorstwie, ale też dobra baza do tworzenia bardziej zaawansowanych projektów.

Rezerwacja i dodatkowe informacje

Oprawa w stylu Otto Dorfnera

(Dorfner style binding)

W trakcie tego kursu uczestnicy poznają technikę oprawy wywodzącej się z rodziny Bradel. Blok tekstowy szyty na podklejone jedwabiem skórzane paski, które następnie przytwierdzamy do okładzin, ma nabity oporek pod kątem 90 stopni. Okładziny mogą być pokryte fornirem, skórą, płótnem lub papierem dekoracyjnym. Ozdobne dekory na froncie i z tyłu oprawy są gustownym dopełnieniem tej techniki.

Rezerwacja i dodatkowe informacje

Duńska oprawa milimetrowa

(Danish millimeter binding)

Oprawa milimetrowa jest bardzo nowoczesną i elegancką adaptacją oprawy papierowej, dobrze dostosowaną do książek o cieńszej objętości. Styl oprawy został opracowany przez duńskiego introligatora Henrika Parka podczas II wojny światowej. W czasach gdy na takie materiały jak skóra naturalna był ogromny deficyt, powstało miejsce na typ oprawy, w którym była ona używana bardzo oszczędnie. Dlatego oprawa pokryta jest skórą tylko na brzegach na szerokość 1 mm.

Rezerwacja i dodatkowe informacje
MATERIAŁY

Wszystkie materiały są wliczone w cenę kursu. Uczestnicy podczas zajęć oprawiają czyste bloki książkowe (niezadrukowane). Własne książki muszą być rozszyte, składki oczyszczone, do formatu A5.

GODZINY ZAJĘĆ

Od godziny 9.00 do 17.00 (30 minutowa przerwa od 12.00 do 12.30).

ZAKWATEROWANIE

Najbliżej zlokalizowany pensjonat i hotele:
Pensjonat Komorniki (odległość od pracowni – 25 minut pieszo)
Green Hotel (odległość od pracowni – 20 minut pieszo)
Hotel Sunny (dojazd autobusem linii 702)
Hotel Max (dojazd autobusem linii 702)

RESTAURACJE

Najbliżej zlokalizowane restauracje:
Krowa Jak Byk (odległość od pracowni – 5 minut pieszo)
Restauracja Włoska Armando (odległość od pracowni – 10 minut pieszo)
The Dublin Inn – Restauracja Komorniki (odległość od pracowni – 20 minut pieszo)

Zamówienie