0

Już dzisiaj pierwszy wpis z całej serii pod tytułem “odgrzewane kotlety”. A tak na poważnie, to mój kolejny pomysł, aby poza wpisami z tego, co aktualnie wykonuję, udostępniać starsze moje prace/oprawy, które zalegają w moich archiwach i właściwie tylko tam.

Do niedawna można było je “wykopać” na moim profilu FB i starym blogu na blogspocie, ale i jeden i drugi już nie istnieje. Nie będę ukrywał, że pomoże mi ten zabieg w utrzymaniu na przyzwoitym poziomie systematyczności, a systematyczność to słowo klucz w prowadzeniu bloga. Ciężko zmotywować kogokolwiek do zaglądania w to miejsce, jak nowe wpisy pojawiają się raz na kwartał. Z drugiej strony nie jestem maszyną wypuszczającą co tydzień nową oprawę, więc najnormalniej w świecie czasem brakuje tematów. Teraz będę miał znacznie łatwiej. Aktualności plus wpisy zatytułowane “Kartka z historii” oraz ciekawostki ze świata introligatorstwa. Dzisiaj wolny dzień, jestem już po spacerze z psami, piję kawę… i za chwilkę dodam nowy/stary materiał.

“Rysunki/Drawings” by Krystian Lupa. Jedyna rzecz z którą sobie nie poradzę do końca, to moja pamięć. Z każdym rokiem gorsza. Ta oprawa powstała chyba w 2009, może rok później. W dwóch egzemplarzach, jak widać na zdjęciu. Nie będę komentował projektów opraw powstałych przed dekadą, tak to wtedy widziałem i kropka. Miałem taki okres w swojej trwającej ciągle przygodzie z introligatorstwem, że przeglądając strony internetowe kolegów i koleżanek introligatorów z różnych stron świata, pisałem do nich wiadomości e-mail z pytaniem, czy mają ochotę wymienić się ze mną na oprawione książki. Oczywiście pytanie było na końcu każdego maila, poprzedzone wstępem i wyjaśnieniami mojej akcji. Miałem chyba szczęście, bo zwykle nikt nie odmawiał. Akcja trwała kilka lat, potem zapał gdzieś przepadł…

Zigor Anquiano Calzada był pierwszą moją “ofiarą”… Rysunki Pana Lupy powędrowały zatem do kraju Basków. Z dwóch identycznych egzemplarzy, Zigor wybrał wersję pokrytą skórą grafitową w białym etui pokrytym buckramem. Technika oprawy – struktura Sobotova potrójna. Jakiś czas temu, przeglądając Internet, natknąłem się na krótki film reklamujący pracownię Zigora. I co ciekawe, moją oprawę można dostrzec tam dwa lub trzy razy… cdn.

Video można zobaczyć tutaj – https://vimeo.com/238752568

Zamówienie